Струјата секоја сезона поскапува, особено во зима, па важно е да се знаат начините кои можат да Ви помогнат да заштедите. Најпознат и најчест начин е да се користат големите потрошувачи во домаќинството “на евтина“ струја, односно по 22 часот. Тоа значи дека бојлерот, машината за перење и машината за миење садови се вклучуваат до доцна во ноќта. Но, кои се другите трикови со кои можете да заштедите енергија без да морате драстично да ги промените вашите животни навики или да ви недостасува нешто?

Заштеда на енергија на апарати за домаќинство

За почеток, погрижете се вашите домашни апарати и бела техника да трошат што е можно помалку. Тие во секој случај се најголеми потрошувачи, така што на неколку начини можете да заштедите најмногу на нив. Секогаш купувајте ги оние апарати од највисока енергетска класа (A, A +, A ++…) бидејќи тие трошат најмалку електрична енергија. Можеби ќе платите малку повеќе кога ќе ги купите, но тој влог ќе се исплати со време.

Бојлерот е еден од најголемите потрошувачи – изберете квалитетен бојлер кој нема да ја оддава топлината на средината и ќе овозможи топлата вода да остане загреана долго време. Со набавка на смарт прекинувач овој трик ќе ви овозможи топла вода во тек на целиот ден со потрошувачка само додека има евтина тарифа на струјата.

 

Фрижидерот секогаш ставајте го во дел од кујната кој не е директно изложен на сонце и каде што не се потпира на рерната. Ако фрижидерот е на поладно место, ќе му треба помалку енергија за да се олади и да ја одржи таа температура . Од истата причина, не држете ја вратата отворена премногу долго. Пред да го отворите фрижидерот, размислете што ви треба од него, за да не стоите пред неговата отворена врата десет минути и на тој начин да го испуштите целиот студ.

Заштедете електрична енергија при готвење

Наместо да готвите на струја, купете рингла на гас. Готвењето на гас е многу поевтино . Доколку сепак не се откажувате од електричната рингла, секогаш гответе во сад со целосно рамно дно , бидејќи подобро ќе се залепи на ринглата и на тој начин побрзо ќе се загрева, а храната во неа побрзо ќе се готви.

Непотребно трошење на струја

Исклучете ги другите апарати во куќата што не ги користите постојано . Сите електрични апарати вклучени во штекерот трошат електрична енергија дури и кога се исклучени. Затоа, немојте само да исклучувате, на пример, тостер, туку и полначи за мобилни телефони. Ако не користите десктоп компјутери, лаптопи или таблети, не ставајте ги само во standby mode , туку целосно исклучете ги.

Секој од овие неколку совети ќе ви заштеди малку пари, што на крајот може да се почувствува на вашата сметка за струја.

Изолација и современ систем за греење и ладење

Ако сакате уште повеќе да заштедите размислете за поставување на изолација и инсталација на посовремен тип на систем за греење и ладење.

Прочитајте повеќе: Совети за економично греење – Јоки (joki.mk)

Дознајте повеќе и за греење на пелети: Греење на пелети: Како функционира и дали носи заштеди?

Тимот на Јоки Ви стои на располагање за сите прашања во врска со изборот на систем за греење и ладење.

Контактитајте не на: 02 2581 800 |  info@joki.mk